Endodontija

Endodontinis gydymas – dantų šaknų kanalų gydymas

 

dantu saknu kanalu gydymas Pulpa – danties ertmę užpildantis minkštasis audinys, esantis po kietųjų danties audinių emalio ir dentino sluoksniu. Ją sudaro nervų rezginys, kraujagyslių tinklas, purusis jungiamasis audinys, įvairios ląstelės. Pažeidus pulpą dantis tampa negyvybingas, nes žūsta kraujagyslės ir nervai, dantis netenka inervacijos – ypatybės, susiejančios nervą turintį audinį su centrine nervų sistema. Endodontinio gydymo reikia tuomet, kai pulpa yra infekuota. Mikroorganizmai ir jų toksinai danties kanalėliais į pulpą gali patekti iš ėduonies pažeistos ertmės, gilių periodontologinių kišenių, traumų atvejais, kitų danties pažeidimų (įtrūkimų, skilimų, erozijų, pleištinių defektų ir kitais atvejais).

 

Kodėl reikia gydyti dantų šaknų kanalus?

 

Jei kanalai negydomi, bakterijos iš infekuotos pulpos per šaknies viršūnę gali patekti už šaknies ribų ir sukelti šalia esančių danties audinių uždegimą – periodontitą. Po truputį pradeda tirpti žandikaulio kaulas. Esant lėtinei periodontito stadijai, žmogus gali nieko ir nejausti, tačiau paūmėjimą lydi skausmas, galimas tinimas. Šiam procesui užsitęsus kartais tenka dantį pašalinti.

Tam tikrų viršutinio žandikaulio dantų periodontitas gali sukelti ir sinusitą – prienosinių ančių gleivinės uždegimą.

Endodontinis kanalų gydymas pailgina danties ilgaamžiškumą.

 

Ženklai ir simptomai, rodantys, kad reikia gydyti dantų šaknų kanalus:

 

Skausmas – ženklas, kad reikia gydyti dantų šaknų kanalus. Jis gali būti:dantu skausmas kanalai

  • ilgai trunkantis;
  • ūminis, aštrus, priepuolinis. Jis gali plisti į ausį. Dažniausiai pasireiškia vakarais ar naktį;
  • nuolatinis, kartais maudžiantis ar plėšiantis, pulsuojantis.

 

Skausmą gali išprovokuoti:

  • karštis;
  • sukandimas ar prisilietimas;
  • skausmas be priežasties;
  • danties spalvos pakitimas;
  • dantenų patinimas, pūlinių, fistulių susidarymas;
  • trauma (traumos atveju, nors ir nėra matomų danties pažeidimų, būtina kreiptis į gydytoją odontologą, kad jis įvertintų danties gyvybingumą).

Būna atvejų, kai nėra jokių simptomų. Tuomet tik atlikus apžiūrą, padarius rentgeno nuotraukas, galima pasakyti, ar reikia endodontinio gydymo.

 

Dantų šaknų kanalų gydymo procedūra

 

kompiuterine rentgeno nuotrauka Pirmiausia, gydytojas odontologas įvairiais testais ir rentgenu įvertina danties būklę. Klinikoje „Neodenta“ naudojama pažangi kompiuterinė rentgeno viziografijos sistema, sumažinanti spinduliuotės dozę nuo 4–10 kartų.

 

 

dantu saknu kanalu gydymas

Numalšinus skausmą, dantis izoliuojamas nuo seilių koferdamo sistema, kuri taip pat apsaugo nuo endodontinių instrumentų ir odontologinių medžiagų patekimo į burnos ertmę. Atveriama pulpos kamera. Išpreparuojama tokio dydžio ertmė, kad būtų galima lengvai prieiti prie šaknų kanalų.

 

 

Gydymo etapai:

  • mechaninis, cheminis kanalų valymas pašalinant pulpą;
  • viršūnės ieškikliu išmatuojamas darbinis kanalo ilgis. Rankiniais arba mašininiais endodontiniais instrumentais išmatuotame ilgyje valomi ir formuojami kanalai. Mechaninis kanalų valymas iki galo nepanaikina infekcijos, todėl šis valymas derinamas su kanalų irigavimu, naudojant cheminius tirpalus. Kad poveikis būtų geresnis, cheminiai tirpalai aktyvinami ultragarsu;
  • hermetiškas kanalų užvėrimas plombine medžiaga – gutaperčia.

 

Klinikoje kanalus plombuojame:

  • gutaperčios kaiščiais lateralinės kondensacijos būdu;
  • „Karšta“ gutaperčia (Calamus Maillefer), kuri pranašesnė tuo, kad kanalai užpildomi trimatėje erdvėje – plombinė medžiaga užpildo ne tik pagrindinį kanalą, bet ir šoninius jo atsišakojimus.

Nors technologijos sparčiai žengia į priekį ir leidžia gydytojams atlikti itin sudėtingas procedūras, reikėtų nepamiršti, kad nesėkmingo gydymo rizika išlieka. Todėl po endodontinio gydymo rekomenduojama toliau bendradarbiauti su gydytoju, kad būtų įmanoma stebėti dantį bent 3–4 metus.

 

Kokios galimos komplikacijos gydant dantų šaknų kanalus? Ar gali prisireikti gydymą kartoti?

 

mikroskopas

Klinikoje „Neodenta“ endodontinis gydymas atliekamas tik naudojant mikroskopą (Carl Zeiss), kuris padeda gydytojui matyti daug kartų padidintą ir gerai apšviestą vaizdą. Tai smarkiai sumažina nesėkmių tikimybę.

 

 

 

Klinikoje „Neodenta“ atliekamos visos įmanomos kanalų gydymo procedūros:

  • pirminis kanalų gydymas;
  • kanalų pergydimas;
  • sudėtingų, lenktų kanalų gydymas;
  • kalcifikuotų kanalų gydymas;
  • perforuotų kanalų gydymas;
  • rezorbuotų kanalų gydymas;
  • svetimkūnių iš kanalų šalinimas (instrumentų, metalinių sraigtų, sidabrinių kaiščių, vielų, įklotų);
  • traumuotų dantų gydymas;
  • šaknies lūžių diagnostika;
  • dantų šaknų, turinčių nesusiformavusias viršūnes, gydymas.

 

Kodėl endodontinis gydymas sąlyginai brangus?


Dantų šaknų kanalų gydymas yra ypač sudėtingas, reikalauja didelės patirties bei kruopštaus darbo.
Kokybiškų instrumentų ir medžiagų naudojimas, ir tai, kad kai kurie iš jų yra vienkartiniai ar gali būti naudojami tik kelis kartus, sudaro didelę endodontinio gydymo kainą. Odontologijos klinikoje „Neodenta“ dantų šaknų kanalų gydymui naudojami tik itin kokybiški instrumentai, kurie yra skirti kanalų valymui. Visos endodontiniam gydymui skirtos mašininės adatėlės nenaudojamos daugiau kaip 3-5 kartus, todėl nėra galimybės adatėlei nulūžti danties kanale. Gydymui naudojami labai smulkūs instrumentai, kartais specialūs optiniai prietaisai, mikroskopas. Pilnai sugydyti dantų šaknų kanalus reikia kelių vizitų.
Endodontinis gydymas yra labai patikimas ir ilgaamžis. Tik modernių instrumentų ir aparatų naudojimas bei kruopštus gydytojo darbas užtikrina gerą endodontinio gydymo rezultatą.

Taigi jeigu norite išvengti šaknies kanalų gydymo, rekomenduojame laikytis asmeninės ir profesionalios burnos higienos, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos ertmės higienistą.

Turite klausimų?

Užpildykite žemiau esančią formą ir netrukus su Jumis susisieksime.

* Būtini laukeliai